3 aplikacje, które pozwolą Ci lepiej zarządzać swoim czasem

 Doba ma 24 godziny i ani minuty więcej. Na dodatek dotyczy to każdego z nas. Jak więc to się dzieje, że jedni w ciągu dnia, są w stanie zrobić tak wiele – iść na zajęcia (lub tak jak teraz uczestniczyć w nich online), wyprowadzić psa, nauczyć się na zaliczenie, posprzątać i jeszcze poczyta książkę, obejrzeć film albo iść pobiegać, a inni narzekają na ciągły brak czasu, mimo tego, że przez cały dzień nie zrobili w sumie nic konkretnego… W dalszej części opowiemy Wam o 3 aplikacjach, które warto zainstalować na swoim telefonie lub/i laptopie, aby robić to co chcemy i na dodatek robić to efektywnie. 

Trello, czyli jak pamiętać, co mam do zrobienia

Pierwszy problem z planowaniem czasu dotyczy tego, że nie pamiętamy co mamy do zrobienia i nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile w ogóle tego mamy. Z pomocą przychodzi tutaj aplikacja Trello (wersja webowa), która przy zastosowaniu metody kanban w przejrzysty sposób pokazuje nam, co mamy do zrobienia. Za pomocą kilku kliknięć w Trello stworzymy dowolnie zatytułowane listy zadań np. do zrobienia – w trakcie – zrobione, między którymi możemy przesuwać dodane zadania. Zamieszczenie dużej ilości zadań na raz może przytłaczać, dlatego warto skorzystać z funkcji etykiet i oznaczyć kolorami najpilniejsze zadania lub nadać kolor każdemu dnia tygodnia i oznaczyć kolorem zadania do zrobienia danego dnia.

Trello pozwala również na udostępnianie swojej tablic innym i wspólne jej tworzenie! Funkcja szczególnie przydatna przy pracy nad projektami, pilnowania terminów zaliczeń i deadline’ów

Pomodoro, czyli jak skupić się na robieniu rzeczy

Kiedy wiemy już co mamy do zrobienia, to kolejnym krokiem jest zrobienie tego. Jednak zazwyczaj nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać… Zwłąszcza kiedy zadania są czasochłonne i niezbyt przyjemne. Pomocna może okazać się w tym przypadku technika Pomodoro. Polega ona na tym, że pracujemy nad zadaniem 25 minut, a następnie robimy 5 minut przerwy. 25 minut to optymalny czas, przez który większość z nas jest w stanie utrzymać skupienie, a 5 minut przerwy wbrew pozorom pozwala odpocząć (o ile poświęcimy ten czas na zrobienie kawy lub pospacerowanie wokół biurka, a nie przeglądanie Internetu).

Aplikacje pozwalające na zastosowanie techniki Pomodoro, np. Mechaniczny Pomodoro, dają jednak możliwość dostosowania długości czasu pracy i przerw do własnych potrzeb. Co więcej, aplikacja informuje, ile czasu przepracowaliśmy w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, co jest jeszcze większym motywatorem do dalszej pracy.

Doodle – a co z innymi?

Wiemy już co mamy zrobić, znamy technikę, która pozwala nam na utrzymanie skupienia
i motywuje nas do kończenia zadań. Super! A co z innymi? Nie żyjemy w bańce, a spędzanie czasu z innymi, spotkania i projekty to spora część uczelnianego (i pouczelnianego) życia. Jak więc szybko i efektywnie planować spotkania z innymi ludźmi? Znakomicie sprawdzi się tutaj Doodle. Jest to aplikacja (dostęp również w wersji webowej), która pozwala na planowanie spotkań z dowolną liczbą osób. Doodle daje możliwość podania miejsca spotkania w postaci adresu lub linku do platformy, na której będzie odbywać się spotkanie, np. Zoom lub Google Meetings oraz wskazania w przejrzystej formie dostępnych terminów spotkania. Formularz można udostępnić zaproszonym na spotkanie w postaci linku lub wiadomości email, dzięki czemu można łatwo dostać się do formularza.

Po wypełnieniu formularza przez zainteresowanych, każdy z linkiem może zobaczyć odpowiedzi innych i stwierdzić, który termin będzie najlepszy i kto może być obecny a kto nie. Dzięki temu, każdy uczestnik ma równy dostęp do informacji o spotkaniu.

Mamy nadzieję, że dzięki tym trzem prostym aplikacjom, będzie Wam o wiele prościej zapanować nad listą ”to do”, zmotywować się do pracy i efektywnie pracować (lub robić inne rzeczy) z ludźmi, a pozostały czas wykorzystać w przyjemny sposób.

Gosia z KN Experience!