Kluczem do sukcesu i przyjęcia na wymarzone stanowisko jest dobrze napisane CV.

Poniżej przedstawiam Ci CV, z którego NIE NALEŻY BRAĆ PRZYKŁADU.

Mówi się, że pracodawca przeznacza przeciętnie na jedno CV ok. 6 sekund. Czy to dużo? No nie… Czy spoglądając na taki formularz jesteś w stanie w ciągu 6 sekund znaleźć informacje, które są dla Ciebie istotne? Postaw się w roli pracodawcy! Wyobraź sobie, że na stanowisko specjalisty ds. obsługi klienta zagranicznego poszukujesz osoby władającej językiem niemieckim. Ile zajmie Ci znalezienie w przedstawionym CV tej cechy? Nawet jeżeli zmieścisz się w 6 sekundach, to nie zdążysz wyłapać innych cennych umiejętności. Dlatego warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

  1. Podkreślenie cech, które są dla pracodawcy najistotniejsze.

Teoretycznie oczywistym jest, ze będąc po studiach np. pedagogicznych, nie będziemy ubiegać się na stanowisko farmaceuty. Natomiast nauczyciela w przedszkolu językowym? To już bardziej prawdopodobne! Więc jeżeli pracodawca szuka nauczyciela władającego językami obcymi, to co wpiszesz w swoim CV? Uczęszczanie rok na studia farmaceutyczne (z których zrezygnowałeś, bo zupełnie nie dawałeś sobie rady z chemią)? Oczywiście, że to nie jest w tym przypadku najistotniejsze… Używając odstępów i pogrubień można efektywnie wyróżnić te umiejętności, które chcesz, aby pracodawca najszybciej znalazł. Warto tutaj pobawić się również wielkością czcionki. Natomiast zbędne informacje można bez problemu pominąć.

UWAGA! Nie przesadzajmy! Jeżeli pogrubiasz, dajesz większe odstępy, powiększasz pismo… nie dodawaj już innej czcionki… Miksowanie kilku stylów nie będzie wyglądało schludnie na takim dokumencie.

  1. Najważniejsze i najaktualniejsze informacje? Na początku!

Być może ktoś Ci kiedyś powiedział, że wykształcenie zaczynamy wpisywać od najwcześniejszego do obecnego i tym sposobem na końcu znajduje się studium/szkoła/uczelnia, na której obecnie studiujesz bądź studiowałeś ostatnio. Jest to jeden z największych błędów! To AKTUALNE ZAJĘCIA zawsze znajdują się na czele “wyliczanki”. Dodatkowo – pracodawcy nie interesuje, że uczęszczałeś do prywatnego przedszkola w Pszczynie Dolnym. Napisz nazwę uczelni jaką ukończyłeś/na której obecnie studiujesz, ewentualnie dodając szkołę średnią, jeżeli obrałeś kierunek profilowany czy typowo zawodowy.

  1. Tylko informacje istotne dla pracodawcy.

Jeżeli ubiegasz się o konkretne stanowisko, zapewne domyślasz się, co pracodawca uwzględnił w profilu kandydata. Np. jeżeli w ofercie pracy znajdziemy, wspomniany wcześniej, wymagany język niemiecki, zapisz umiejętność posługiwania się nim już na samym początku Twojego CV. Dzięki kilku zdaniom tuż pod informacją o Twoich danych pokażesz pracodawcy, że posiadasz wymagane przez niego umiejętności. Możesz opisać tu stanowisko, na którym wcześniej pracowałeś, umiejętności, które opanowałeś najlepiej, bądź sukcesy, które mogą zadecydować, czy dostaniesz tę pracę czy nie. Jeżeli chcesz pracować np. w dziale PR – nie pisz o sezonowej pracy polegającej na zbieraniu truskawek…

  1. Schludne i eleganckie zdjęcie.

Nie zapominaj, że CV to nie profil na portalu społecznościowym. Nie dodawaj więc zdjęć z imprezy czy podczas spaceru, gdzie pozujesz w stercie jesiennych liści. Na zdjęciach musisz wyglądać schludnie i elegancko. Nie zaszkodzi jednak delikatny uśmiech, w końcu nie jesteś robotem.

  1. Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.

Aby Twoje CV mogło zostać wzięte pod uwagę przez pracodawcę, nie zapomnij
o dopisku na końcu dokumentu:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [tutaj zamieść nazwę firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Zapoznaj się proszę z CV, które zamieszczam poniżej. Zaprojektowane zostało
z pomocą strony internetowej goldenline.pl, na której można stworzyć ciekawy życiorys zupełnie za darmo!

Jak widzisz poprawne CV jest o wiele bardziej czytelne, a najważniejsze informacje same wpadają pracodawcy w oczy! Minusem życiorysu tworzonego na tej stronie jest to, że nie da się wszystkich informacji zamieścić na jednej stronie A4. Wierzę jednak, że jeżeli zaistnieje taka potrzeba, dasz radę sam napisać swój życiorys i zmniejszając nieco czcionkę, zapiszesz go zwięźlej – choć nie robi to wielkiej różnicy.

Życzę wielu sukcesów zawodowych!

Kasia z KN Experience