Prokrastynacja jako problem współczesnego społeczeństwa

Prokrastynacja w dzisiejszym świecie dotyczy coraz więcej osób, żyjemy w świecie gdzie jest coraz większy szum informacyjny i nie za wszystkim nadążamy.

Definicja prokrastynacji

Czym dokładnie jest prokrastynacja? – To irracjonalne odwlekanie wcześniej zaplanowanych działań mimo świadomości, że prowadzi to do późniejszego dyskomfortu czy stresu – tłumaczy doktor Marek Wypych z Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej
w Warszawie. Prokrastynacja często jest mylona z lenistwem, jednak gdy się lenimy, nie mamy
z tego powodu wyrzutów sumienia. To forma odpoczynku i potrzebnego nam relaksu. Odkładanie obowiązków na później wpędza nas zaś w poczucie winy. Jest kilka teorii, które tłumaczą, skąd bierze się chęć do prokrastynacji.

Sprawdź czy prokrastynacja to twój problem. Tak jeśli poniższe pytania (przygotował je prof. Joseph Ferrariz De Paul University w Chicago) pasują do ciebie:

  • myślisz, że zostało ci więcej czasu na wykonanie zadania niż masz go w rzeczywistości
  • nie doceniasz ile czasu faktycznie trzeba na wykonanie zadania
  • przeceniasz motywację jaką będziesz miał jutro, za tydzień czy miesiąc, kiedy będziesz musiał zakończyć zadanie
  • uważasz, że potrzebujesz dobrego nastroju żeby działać
  • jesteś przekonany, że żeby odnieść sukces musisz lubić to co robisz
  • myślisz, że najlepiej działasz pod presją czasu

Jeśli odpowiedziałeś na te pytania twierdząco to zapraszam do zapoznania się z artykułem jak możesz sobie z tym poradzić:

  1. Rób listę rzeczy do wykonania. Podkreśl na niej najważniejsze sprawy, które najbardziej wpłyną na twoje życie (niekoniecznie są najpilniejsze). Możesz do tego wykorzystać parę aplikacji m.in.:

-Trello, służy on do zarządzania swoimi zadaniami oraz pomysłami, jest bardzo prosty
w obsłudze.

-Google tasks, działa z Twoją skrzynką pocztową, możesz je także synchronizować i mieć
w swoim smartfonie.

  1. Skup się na zrobieniu jednego dnia maksymalnie trzech ważnych spraw. Jeśli zaplanujesz ich więcej, to rośnie ryzyko, że wydarzy się coś nagłego i nie będziesz mógł wykonać zadania lub po prostu pod koniec dnia zabraknie ci sił.
  2. Ile czasu zajmie ci wykonanie najważniejszych zadań? Przyjmij, że dwa razy dłużej.
  3. Skreśl z listy sprawy, którymi nigdy się nie zajmiesz bo nie warto lub nie mają po prostu sensu.
  4. Zapisz jakie masz cele. Jeśli będziesz wiedział co i dlaczego chcesz osiągnąć, to rośnie szansa, że nie będziesz chciał zwlekać w drodze do marzeń.
  5. Podróż do dużych celów podziel na mniejsze etapy. Będzie łatwiej! Tutaj polecam zapoznanie się z książką ,,Zjedz tę Żabę” Briana Tracy, która opisuje jak dzielić zadania.
  6. Nagradzaj się za dotrzymanie danej sobie obietnicy czyli wykonanie trudnego zadania bez odwlekania.
  7. Wypracuj dobre nawyki. Im więcej rzeczy robisz na autopilocie, tym więcej zachowasz energii na szczególnie trudne sprawy.
  8. Wyśpij się. Im bardziej jesteś zmęczony tym większa szansa, że odpuścisz załatwienie ważnej sprawy.
  9. Unikaj rozpraszaczy. Sprawdzaj e-maila raz na trzy godziny, a nie co 10 minut. Wyłącz w pracy Facebooka. Nie wdawaj się w pogaduszki z kolegami lub koleżankami.
  10. Sprawy ważne i trudne lub takie których nie masz ochoty robić (ale musisz) załatwiaj na początku dnia. Wtedy masz jeszcze pełny „bak” silnej woli.
  11. Stosuj kiedy tylko możesz technikę Pomodoro: 25 minut pracy w skupieniu, 5 minut przerwy. Telefony na które musisz oddzwonić lub e-maile do odpisania załatwisz w jednym lub dwóch 25 minutowych blokach. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej zapraszam do naszego artykułu o technice Pomodoro.
  12. Stosuj zasadę 80/20 czyli większość czasu i energii poświęcaj na rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, dają radość i poczucie spełnienia, a w innnych działaniach koncentruj się na 20 procentach, które przynoszą największy efekt.
  13. Miej pod ręką banana, jabłko lub inną zdrową przekąskę. Zapewnią ci odpowiedni poziom glukozy we krwi i energię do działania.
  14. Wypracuje nawyk uważności: wyłapuj chwile, kiedy masz coś do zrobienia, ale „pstryk!” postanawiasz to odłożyć i zajmujesz się czymś innym. Dzięki temu nauczysz się szybko reagować na pokusę prokrastynacji.
  15. Nie zastanawiaj się, nie „międl” w myślach co robić, nie „skradaj się”. Działaj– zrób to co na dziś zaplanowałeś. Kropka.

I najważniejsze zastanów się teraz czy prokrastynacja to twój problem? A może po prostu bierzesz zbyt dużo na swoje barki?

I pamiętaj! Prokrastynacja może być dobra!

Jeśli utknąłeś z jakąś sprawą – po prostu nie wiesz co zrobić dalej – dobrym pomysłem może być odłożenia jej na następny dzień. Zabierzesz się za nią z nową energią i z wypoczętym umysłem.

Bibliografia:

Książka: Zjedz tę żabę! Tracy Brian

http://www.motywacjado.pl/24-sposoby-jak-sobie-poradzic-z-prokrastynacja/

Trello krok po kroku, czyli jak zarządzać zadaniami i pomysłami