Jak napisać CV... bezbłędnie?

Witajcie kochani! 

Przygotowałam dla Was niejako kontynuację artykułu Kasi na temat CV (cały artykuł  znajdziecie pod linkiem: https://knexperience.p.lodz.pl/featured_item/jak-poprawnie-napisac-curriculum-vitae/). Kasia zaprezentowała Wam kilka najważniejszych zasad jakimi należy się kierować podczas pisania resume. Dziś przedstawię Wam kilka najczęstszych błędów jakie są popełniane przez kandydatów nadsyłających swoją aplikację do procesu rekrutacyjnego oraz podrzucę parę sprawdzonych rad, które możecie wykorzystać (enjoy!).

  1. Kłamstwo! 

To znaczy, co? Wymienianie umiejętności, jakiej nie nabyliście, technologii, z jakiej nie korzystacie, język, jakiego nie znacie, obowiązków, jakich nie wykonywaliście itd.  Przykłady można mnożyć, ale jedno jest pewne. Kłamstwo to jedna z najgorszych rzeczy jakie możecie zrobić. Zawsze zdąży wyjść na jaw – na początkowym lub końcowym etapie procesu rekrutacyjnego, ale zawsze. I wiążą się z nim konsekwencje. To, że w firmie, do której właśnie aplikowałeś Cię nie zatrudnią jest chyba jasne. Ale niesmak pozostanie i za jakiś czas możesz nie być pretendentem w innym procesie w tej firmie. Poza tym, wieści się rozchodzą… Inna firma też się może dowiedzieć, że jesteś niewiarygodnym kandydatem i nie rozważyć Twojej kandydatury w pierwszej kolejności.  

2. Masz doświadczenie w pracy? Świetnie! Ale co robiłeś dokładnie? 

Doświadczenie w pracy to jeden z najważniejszych punktów Twojego CV. Nie bagatelizuj  go. Napisz chociaż 3 przykłady zadań jakie wchodziły w zakres Twoich obowiązków. Nie wymieniaj tylko nazwy firmy i posady. To co robiłeś na co dzień będzie najbardziej interesujące dla rekrutera 

Pamiętaj, żeby zachować umiar w ilości teksu, a tym samym długości CV. Nie pisz za dużo – nie idź w ilość, tylko w jakość!  

3. Nie masz doświadczenia w pracy? Nie straconego! 

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji odbyć praktyk/stażu ani nie podjąłeś pracy dorywczej nie przejmuj się. Możesz w tym polu pochwalić się swoimi aktywnościami: wolontariat, członkostwo w kole naukowym, organizacjach studenckich, samorządzie itd. (Pamiętaj, żeby w tym przypadku również napisać co dokładnie tam robiłeś.) 

4. Uniwersalne CV? Nie! 

Pamiętaj, żeby Twoje CV było dopasowane do oferty pracy, na którą aplikujesz. Możesz przygotować sobie szablon, ale pamiętaj, żeby wprowadzić zmiany zanim wyślesz je do potencjalnego pracodawcy. W zależności od wymagań podanych w ogłoszeniu uwypuklij te dane, które są poszukiwane, np. język obcy, technologia, długość doświadczenia, program itd.  

5. Sprawdź dane kontaktowe 

Zanim wyślesz swoje CV sprawdź czy nie wkradł się chochlik w podanym przez Ciebie numerze telefonu i adresie mailowym. Lepiej dwa razy sprawdzić niż raz uniemożliwić rekruterowi kontakt z Tobą. 

6. Pamiętaj o klauzuli! 

Przed wysłaniem CV sprawdź czy w ogłoszeniu nie była podana specjalna klauzula, jaka jest wymagana przez firmę i niezbędna, żeby Twoja aplikacja została rozpatrzona (i żeby rekruter mógł do Ciebie oddzwonić). Jeżeli taka jest podana – nie zapomnij zamieścić jej w swoim resume. 

7. Słyszałeś o LinkedIn? 

Rozwijasz swoją karierę? Jesteś na początku tej drogi czy już masz pewne doświadczenie? Nie zależnie od Twojej odpowiedzi warto stworzyć swój profil na LinkedIn. Najprościej mówiąc to jest portal przypominający FB, ale skupiający się w temacie pracy. Możesz tam pochwalić się osiągnięciami, ukończonymi kursami, dowiedzieć się wielu nowości z interesującej Cię dziedziny, ale przede wszystkim znaleźć pracę, albo … zostać znalezionym przez rekrutera 

8. Czytaj dokładnie ogłoszenia! 

Wiem, że brzmi to banalnie, ale zrób to z szacunku dla swojego czasu i rekrutera, do którego przesyłasz aplikację. Sprawdź czy podana w ogłoszeniu lokalizacja firmy, oferowany rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia itd. jest w obszarze twoich zainteresowań.  

 

Agata z KN Experience!