Bezbłędna rozmowa rekrutacyjna

Witajcie kochani! 

Jakiś czas temu udostępnialiśmy Wam artykuł na temat rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli go nie pamiętacie lub jeszcze nie przeczytaliście to odsyłam Was do całości treści:  https://knexperience.p.lodz.pl/featured_item/rozmowa-rekrutacyjna/ 

Dziś udzielę Wam kilku rad w oparciu o najczęściej popełniane błędy przez kandydatów podczas ich rozmowy rekrutacyjnej. Wyciągajcie wnioski i nie powtarzajcie tych błędów tego podczas swoich procesów rekrutacyjnych.  

    1. Bądź miły! 

Może to brzmi dla Ciebie banalnie, ale to prawda. Zdarza się, że kandydat jest niemiły, opryskliwy lub kłótliwy. Czy ktoś będzie chciał taką osobę w swoim zespole? Raczej nie. Pamiętaj, że ktokolwiek będzie do Ciebie dzwonił rekruter, sekretarka czy inny pracownik należy być uprzejmym. Nawet najlepsze kwalifikacje, nie zastąpią dobrego wychowania.  

To samo tyczy się przypadku, gdy nie jesteś już zainteresowany daną ofertą, na którą aplikowałeś lub ofertą złożoną przez rekrutera, który wyhaczył Cię przez LinkedIn. Nie pal za sobą mostów. Grzecznie podziękuj i zostaw otwartą drogę. Może za jakiś czas Wasze drogi ponownie się skrzyżują.  

2. Znajomość wysłanego CV 

Tak jak mogliście przeczytać w poprzednim artykule „Jak napisać CV… bezbłędnie! resume powinno być dostosowane do oferty. Pamiętaj co w nim napisałeś! Nie daj się zaskoczyć pytaniem o daną umiejętność, program, zakres obowiązków itd., które sam wymieniłeś.  

Z kolei opowiadając o swoim doświadczeniu, nie czytaj swojego CV. Rekruter ma je przed oczami. Opowiedz swoimi słowami. 

3. Poprzedni pracodawca 

Podczas rozmowy możesz paść pytanie o poprzednie miejsce pracy, współpracowników czy przełożonych. Nie wyciągaj brudów! Stosuj zasadę ,,co działo się w Vegas, zostaje w Vegas”Relacjonowanie nieprzyjemnych wydarzeń, konfliktów w zespole lub z przełożonym nie powinno mieć miejsca na rozmowie kwalifikacyjnej. To nie jest czas i miejsce na wylewanie żalów. Nie mówię tu o zatajaniu informacji, ale zwyczajnym powstrzymaniu się od obgadywania i plotkowania – to jest źle odbierane przez innych (przez rekrutera również) 

4. Rozmowa kwalifikacyjna w formie zdalnej 

Obecnie z uwagi na pandemię większość firm prowadzi procesy rekrutacyjne w formie zdalnej. Z uwagi na nowe warunki należy wziąć pod uwagę poniższe kwestie: 

  • Sprawdź sprzęt wcześniej. Czy komputer jest naładowany (lub ładowarka jest w zasięgu ręki), słuchawki i mikrofon działają, a tło jest odpowiednie (brak innych osób, bałagan itd.)? 
  • Nie spóźnij się na spotkanie. Bądź parę minut wcześniej. Punktualność jest zawsze w cenie. 
  • Sprawdź jak będziesz widoczny dla rozmówcy po drugiej stronie kamery. Jeżeli założysz koszulę i dół od piżamy, a to będzie widoczne, to nie wypadniesz najlepiej.  

 

5. Przygotuj się do rozmowy 

Przed spotkaniem przeczytaj jeszcze raz ofertę pracy na jaką aplikowałeś. Zanotuj ewentualne pytania do rekrutera i przygotuj się na pytanie o oczekiwania finansowe. Zorientuj się jakie stawki są typowe dla tego stanowiska w danym województwie. Możesz podać minimalną kwotę jaką chciałbyś zarabiać albo ,,widełki” i ewentualnie określić czy jesteś skłonny do negocjacji tej stawki. 

6. Pytania? 

Bądź aktywnym kandydatem. Pytaj! Coś było niejasne podczas opisu stanowiska? Warunki zatrudnienia są niezrozumiałe? Jakie są możliwości rozwoju? Czy jest możliwa praca zdalna? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?  

Nie wiesz o co powinieneś pytać? Możesz sprawdzić w Internecie jakie są najczęściej zadawane pytania. Może czytając je nasunie Ci się Twoje autorskie pytanie.   

O co powinieneś zapytać? Na pewno o kolejne etapy procesu rekrutacyjnego oraz kiedy możesz spodziewać się feedbacku ze strony firmy. Masz prawo wiedzieć na czym stoisz.  

Powodzenia! Trzymam za Was kciuki! 

Agata z KN Experience!